Hizmetix Dergisi | 09/04/2018

2018 Yerli Yazilim Sektörünün Altin Yili Olacak - Cpm Yazılım ERP

 

2018 YERLİ YAZILIM SEKTÖRÜNÜN ALTIN YILI OLACAK

CPM YAZILIM YÖNETİM KURULU BAŞKANI RECEP PALAMUT, TÜRK YAZILIM SEKTÖRÜ OLARAK DÜNYA İLE REKABET ETMEYE HAZIR OLDUKLARININ ALTINI ÇİZERKEN, TÜRK SANAYİSİNİN YERLİ YAZILIMA OLAN İLGİSİNİN ARTMASINDAN DOLAYI MEMNUNİYETİNİ DİLE GETİRDİ.

Türkiye gündeminin yoğun olduğu bu günlerde birçok sektör için yedilik ve millilik vurgusu gittikçe önem arz ediyor. Yerli yazdım sektörünün dünya devlerine hizmet verebilecek konumda olduğunu belirten CPM Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Recep Palamut, “Özellikle son günlerde yerli yazılım sektörü ile ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızın memnuniyet verici açıklamaları sonrasında Türk sanayisinin önde gelen firmaları yerli yazılım konusunda hızlı davranmaya başladı. Sektörümüzün lider firması olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, inovatif çözümlerimiz ve yenilikçi tarzımız ile birçok farklı sektörde deneyim sahibiyiz. Biz yazılımları evinizin anahtarı olarak görüyor ve yıllardır evinizin anahtarı başkasında olmasın sizde olsun diyoruz. Anahtarın başkasında olmasının hem şirketlere hem de Türkiye’ye nasıl bir zarar verebileceğini geçtiğimiz aylarda yaşadığımız dijital ambargo ile görmüş olduk. Devletimiz de artık bu konuda ciddi atılanlar yapmaya başladı. Memnuniyet verici bu atılanlar yerli yazılımcılar olarak bizi heyecanlandırıyor” dedi.

“VAR GÜCÜMÜZLE DESTEK VERECEĞİZ”

Türkiye’de faaliyet gösteren şirketlerin yerli olmayan yazılımlar kullanmasının ülkemiz açısından yarattığı tehlikenin önemle altım çizen Recep Palamut, “Yerli olmayan yazılım şirketlerine uygulanmayan vergiler yüzünden ülkemiz her yıl l ,2 milyar TL vergi kaybı yaşıyor. Bugün gelişen ve dünya üzerindeki önemli konularda söz sahibi haline gelen bir Türkiye var. Her alanda gücümüzü ispat edebilecek konumdayız. Yerli yazılımcılar olarak yabancı yazılım kullanan ve yerli yazılıma geçmek isteyen şirketlere var gücümüzle destek vermeye hazırız. Geçiş sürecinde herhangi bir aksaklık yaşamamaları için her türlü teknik desteği kendilerine sağlayabilecek konumdayız. Karşılıklı güven ile altından kalkamayacağımız bir proje yok” diye belirtti.

“YABANCI YAZILIMLAR İLE REKABET EDEBİLECEK KONUMDAYIZ”

Devletin yerli yazılım ile ilgili söylemleri sonrasında taleplerin artmaya başladığını da aktaran Palamut, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ‘Ülkemizde tasarlanabilecek, üretilebilecek, geliştirilebilecek hiçbir ürünü, yazılımı ve sistemi acil durumlar haricinde dışarıdan hazır olarak almayacağız’ dedi. Bu güven verici söylem sonrasında yabancı yazılımlar ile rekabet edebilecek konumda olduğumuzu devletimize anlatmayı başarmış olduğumuzu gördük. Bu sorumluluk bilinciyle ülkemize fayda sağlayacak projeler üretmeye ve katma değer yaratmaya devam edeceğiz. Yıllarca yerli olmayan yazılımlara milyarlarca TL aktarıldı. Bu destek yerli yazılıma verilmiş olsaydı, yabancı yazılımlar ile çok daha önce yarışabilir konumda olabilirdik. 2018 yılı bu anlamda yerli yazılım sektörünün altın yılı olacak” dedi.

Hizmetix Dergisi