Ayakkabıdan Yazılıma - Bloomberg Businessweek Türkiye  - Cpm Yazılım ERP

 

Yazılım firması CPM, Palamut Group sermayesiyle yerli dijitalleşmeye öncülük etmek istiyor.

60 yıldan uzun bir süredir ayakkabı, tekstil, otomotiv yan sanayii gibi sektörlerde iş yapan Palamut Group, Almanya, İtalya ve Uzak Doğu ülkelerinin bir kısmında da çözüm ortaklıkları kurmuş bir şirket. Fakat firmanın tüm bu sektörlerin ötesinde büyümek istediği bir alan daha var: Yazılım.

2012 yılında kendi şirketlerine kurdukları ERP (kurumsal kaynak planlaması) sisteminden çok memnun kalan Palamut Group, 2015 yılında da sistemin sahibi CPM Yazılım şirketine ortak olmaya karar vermiş. CPM Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Recep Palamut, ana firmalarının iş yaptığı diğer sektörlerin uzun vadelerle dolu bir alan olduğunu ve teknoloji alanında daha rahat iş yapabileceklerini düşündüklerini anlatıyor. “Yine de ortak olduğumuz anda aslında hiç bilmediğimiz, geçmişimizin bulunmadığı bir sektöre girmiş olduk” diyor Palamut ve devam ediyor: “Ardından sektörü takip ettik, 15 Temmuz süreçlerini de atlattık ve gördük ki aslında yaptığımız iş hem ülke hem de şirketler için fayda sağlıyor. ERP bunu veriyor; ancak ülkemizde yerli ERP yazılımlarının sayısı bir elin parmaklarını bile geçmiyor.”

Yerli ERP sağlayıcılarının sayıca az olması, firmaların bu işi yapan yabancılara yönelmesine neden olmuş. Palamut, Türkiye’nin geçmişte “Artık küreselleşiyoruz, yazılımlarımızı da küresel çalışan firmalardan sağlamalıyız” gibi bir anlayışta olduğunu söylüyor ve bütün ihalelerin de yabancı firmalar ile yapıldığını anlatıyor. “Fakat bu konuda ne demek istediğimizi ancak 15 Temmuz sonrasında insanlara ifade edebildik: Kamuda, savunma sanayisinde bile yabancı yazılımlar kullanılıyor ve bunun milli hale getirilmesi gerekiyor” diyor Palamut ve ekliyor: “Devlete ‘Evinin anahtarı senin cebinde olsun’ diyoruz. Bu milli bir mesele.”

CPM Yazılım, pek çok yerli firmaya ERP çözümlerini sunmuş. Altınbaş Holding, Bilfen Okulları, Doğadan ve Kimteks gibi birbirinden farklı sektörlerde çözümleri bulunan firmanın altını çizmek istediği, önemini sürekli vurguladığı nokta ise ERP çözümü adı altında satılan paket programların çözümden çok sorun yaratıyor olması. Palamut, bir hızlı tüketim gıda fabrikasının örneğini veriyor. “Söz konusu fabrikanın imalat yaptığı bir ilde 3 bin çalışanı var, şirketin de başka ülkelerde de iki-üç fabrikası bulunuyor ve bunları yönetirken kullandıkları paket programların birbirinden bağımsız olması nedeniyle kendi depolarındaki üretim sarfiyatını, maliyet muhasebesini bile yapamıyorlar” diye anlatıyor Palamut ve devam ediyor: “Hiçbir tesisleri entegre değil ve bunları ölçemiyor, nerede sorun var ve neresi iyileştirilmeli gibi takipler de yapamıyorlar.”

ERP sistemleri büyük firmalar için uzunca bir zamandır olağan bir yatırım olarak değerlendirilse de, KOBİ’ler için durum elbette aynı değil. ERP sistemlerini duyan KOBİ’lerin “Bu bana birkaç numara büyük gelir” diye düşündüğünü söyleyen Palamut, kimi orta ölçekli şirketin büyüme potansiyeline rağmen hâlâ kağıt-kalem kullanarak kayıt tuttuğunu ve iş takibi yaptığını söylüyor: “Üretim takibi için başka bir paket program, perakende için ise bambaşka bir paket satın alıyorlar, o da alırlarsa tabii. Eğer ülke olarak büyüme hedeflerimize yetişmek istiyorsak yatırım yapmalıyız. Firmalar dijital dönüşüme sıcak bakıyor olsalar da, iş bunları kurmaya gelince oran bir anda düşüyor.”

CPM Yazılım, arkasında Palamut Group’un gücüyle ve hem kamu hem de özel sektördeki talep ile büyümeye devam etmek istiyor. Havacılık hariç her sektörde müşterisi bulunan ve ERP çözümlerinde Türkiye’deki en büyük üçüncü firma olan CPM, bu çözümlerin yaygınlaşması ile hem ülke ekonomisine katma değer sağlamayı hem de kendi pazarını büyütmeyi amaçlıyor. Müşterileri arasında küresel firmalar da bulunan CPM Yazılım’m ve beraberinde yerli ERP sektörünün de büyümesindeki en büyük engel ise yazılıma yatırım yapmaktan çekinen bir yönetim anlayışı gibi görünüyor. —Batuhan Kurnaz

SÖZÜN ÖZÜ yerli yazılım firmalarının büyümesi için büyük bir KOBİ potansiyeli var; ancak bu alana yatırım yapmaya herkes yatkın değil.