30 yıllık deneyim ile sahip olduğunuz tartım sektörü ile ilgili sertifikasyonlar konusunda eğitimli personeller ve geniş ürün portföyünün desteklediği profesyonel çözümler ile Türkiye Endüstriyel Tartım Sistemleri sektöründe yenilikçi ve lider firmasınız. Sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz?

1974 Trabzon doğumluyum. 1995 KTÜ Elektrik – Elektronik Mühendisliğinden mezun olduktan sonra o dönemdeki birçok mühendis gibi iş için zaruri olarak İstanbul’a geldim. 1999 yılında, İTÜ’de doktora yapan iki mühendis tarafından kurulan Baykon ailesine satış mühendisi olarak katıldım. 2001 yılından bu yana üretim müdürü olarak çalışıyorum.

Ürünleriniz başta Almanya olmak üzere ABD’den Çin’e kadar 90 ülkede satılmakta. Sektörünüzü yurt içi ve yurt dışında değerlendirecek olursanız neler söylemek istersiniz?

Baykon 1987 yılında mühendislik firması olarak kurulmuştur. Şirket süreç içerisinde kendi çözümleri için elektronik üretim yaparken belli standartlarla beraber üretici haline geldi. Bugün Avrupa’nın tüm ülkelerine, Çin, Hindistan, Kanada, Srilanka, Amerika ve Afrika ülkelerine ihracat yapıyoruz. Toplamda 90 ülkenin üzerinde farklı ülkeye ihracat yapmışız, her yıl da 70’in üzerinde ülkeye ihracatımız var. Brezilya ve Avustralya’da distribütörlüklerimiz var. Yurtdışında ürettiğimiz ürünlerin ürün kalitesi, çalışma verimliliği ve çözüm odaklılığı ile Baykon markası her geçen gün daha bilinir olmaktadır. Yurtdışı pazarlarına ulaşmak, doğru iş ortakları ile iş geliştirmek ve marka bilinirliği sağlamak için pazarlama ve satış ekiplerimiz çok ciddi efor sarf ediyorlar. AR-GE ekibimizde müşteri ve sektörlerin talepleri doğrultusunda sürekli yeni ürün aileleri geliştirerek iç ve dış pazarlardaki ağırlığımızı artırmaya çalışıyoruz. 

E-Defter, E-Fatura gibi günümüzde şirketlere kolaylık, karlılık ve tasarruf sağlayan E-Çözümler hakkında ne söylemek istersiniz? Şirketinize sağladığı kolaylıklar nelerdir?

E-Defter uygulaması kağıt ortamında defter dökülmesi, fiziki arşivlemesi ve noter tasdiki gibi maliyet kalemlerinde tasarruf ve kolaylıklar sağlamıştır. Defterlere yönelik inceleme yapacak tüm ilgililere elektronik ortamda veri analizi ve kontrol avantajı sağlayacaktır. E-Fatura uygulaması ilk önce yurt içi satışlarda takiben de ihracat uygulamasında kullanılmaya başlamıştır. Özellikle kesilen faturanın karşı tarafa iletilmesi, resmi olarak sorumlu adrese tesliminin ispatı, karşı kaydın hızlı ve pratik yapılmasına olanak sağlaması, mutabakat kolaylıkları, kağıt belge ile posta ve teslim maliyeti zaman tasarrufu, kağıt arşive göre avantajları vb. konularında devrimsel etkileri olmuştur. Faturaların ülke çapında mevzuata paralel yeknesak kesimi, elektronik ortamda veri güvenliği, ilgililere denetim ve veri analizi imkanı tanıması ülke çapında katma değer yaratmaktadır. İhracat tarafında da e-fatura kesimi ile gümrük tarafının sürece dahil edilmesi ile faturanın kesilmesinden malın yurt dışı edilmesine kadar olan süreçteki tüm belge, bilgi, iş süreçleri, G.t.i.p numarasına bağlı beyanname detaylarının hızlı oluşmasına müteakip bürokratik süreçleri de kapsayan maliyet tasarrufu, zaman – emek kolaylıkları oluşmuştur. GTB sisteminden ihracatın gümrükte hangi aşamada olduğu, işlemin detayları izlenebilir hale gelmiştir.

CPM ERP ile çalışmaya nasıl karar verdiniz? Yaşadığınız hangi sorunlar CPM ile çözüm buldu?

CPM öncesi kendi yazılım ekibimiz ile geliştirdiğimiz üretim ve stok takibini yapabildiğimiz servis hizmetlerini takip ettiğimiz, muhasebe programı ile kodlar aracılığıyla ilişkilendirdiğimiz bir sisteme sahiptik. Süreç içerisinde 2 kez yazılımı gelişen şartlara göre güncellemelerini yaptık. 3. kez güncellemeye ihtiyaç duyduğumuzda bunun bize getirdiği iş yükü ve verilerin dağınık olmasının getirdiği raporlama zorluğu, müşteri analizleri, ürün maliyetleri, stok yaşlandırma vb. çalışmaların yapılamaması ERP konusunda çalışma yapmaya karar vermemizi sağladı. 2009 yılından beri CPM kullanmaktayız. Bizim gibi bütün süreçlerini ERP üzerinde tanımlayan firmalar için CPM ERP’nin her türlü süreci analiz etmesi mümkündür.

Tüm veriyi, gerçek datayı saklayan ve bunların yönetimine izin veren bilgi sistemlerinin gerekliliği ve kullanımı ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Şirketiniz ile ilgili gelecek planlarınız nelerdir?

Şirketlerin dünü ve bugününü değerlendirmek için önce gerçek veriye ihtiyaçları var, bu veriler sayesinde iş süreçlerinizi daha iyi değerlendirebilir, geleceğe dair trendleri daha az hata ile belirleyebilirsiniz. Artık genel muhasebe verileri ile şirketlerin önlerini görmeleri mümkün değil. Süreçleri alt süreç kırılımlarıyla değerlendirmek gerekir.

CPM CRM Müşteri İlişkileri Yönetimi Sisteminin şirketinize sağladığı kolaylıklar neler oldu?

CRM ile birlikte elimizdeki veriyi kullanıp buna göre bir yol izliyoruz. Pazarlama departmanının veriyi satış ile paylaşması, satış departmanının bu veriler ile yeni satış politikaları ortaya koyması bizim için çok önemli. Stok maliyetleri, ürünlerdeki kârlılık ne seviyede, hangi müşteri gruplarına hangi ürünleri satıyoruz, hangi sektörler ile çalışıyoruz, müşterilerimizin kârlılık durumu nedir bu sorulara CRM ile yanıt verebiliyoruz.

Yoğun iş temposu içinde kendinize zaman ayırabiliyor musunuz? Neler yapmaktan hoşlanırsınız?

4 ve 7 yaşında iki kızım var. Çoğunlukla onlarla birlikte zaman geçirmeyi tercih ediyorum. Bunun dışında yıllarca dağcılıkla ilgilendim. Hâlâ zaman buldukça yılda birkaç defa nispeten daha kolay tırmanışlara gidiyorum.