ST Depolama Çözümleri | 10/04/2018

 

Boyahane Yönetim Sistemi ile Tek Noktadan Kontrol Sağlıyoruz - Cpm Yazılım ERP

 

CPM Yazılım Yönetim Kurulu Üyesi Serkan Ahtagil: “Boyahane Yönetim Sistemi ile Tek Noktadan Kontrol Sağlıyoruz”

Çeyrek asırlık deneyimi ve profesyonel ekibiyle 500’den fazla KOBİ ve KOBİ üstü firmaya hizmet veren CPM ERP Boyahane Üretim-Yönetim Sistemi ile boyahane sektörünün ihtiyaç duyduğu tüm çözümleri bir platformda topluyor.

Boyahaneler sektörel anlamda, içindeki karmaşası, teslim tarihlerindeki hassasiyet, proseslerle paralel gitmesi gereken boyama süreçleri ve oldukça geniş ürün ve renk yelpazesiyle en ufak hatanın bile çok önemli kayıplara sebep verebildiği bir yapıya sahip. Her boyahane, kaçınılmaz olarak bilgisayar destekli sistemler kullanıyor. Ancak bu sistemlerin kendilerine göre avantajları olduğu kadar kurumsal anlamda birçok dezavantajı da var.

TEK BİR YAPIDAN KONTROL İMKANI

CPM ERP ile tanışan işletme sahiplerinin, tüm iş akışını tek bir yapıdan kontrol edebilmenin kolaylığını yaşadıklarını belirten CPM Yazılım Yönetim Kurulu Üyesi Serkan Ahtagil “CPM ERP olarak bizim önceliğimiz müşterilerimizin taleplerini doğru anlayarak onlara cevap verecek sistemler kurmak. Boyahane sektörü en ufak hatanın çok büyük kayıplara sebep olabileceği bir sektör… Bizler de bu sektörün ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak bir Boyahane Üretim-Yönetim Sistemi gerçekleştirdik. Bu sistem üretim ve kurumsal entegrasyonu birleştiriyor. Yani bir ürünün firmaya girişinden çıkışına kadarki tüm süreçleri takip ederek süreç ve maliyet analizlerini yapabiliyor, firmanın kurumsal anlamda muhasebeleşmesini sağlıyor.” dedi.

CPM ERP BOYAHANE YÖNETİM SİSTEMİ MODÜLLERİ Boya ve Kimyasal Reçete Hazırlama: Oluşturulan iş emirlerine istinaden boya ve kimyasal reçeteleri hazırlanır. Reçeteler şablonlardan hazırlanabildiği gibi, aynı ya da aynı müşteri için RPT olarak da hazırlanabilir. RPT reçete, kullanıcılara ciddi anlamda zaman kazandırır. Tarih bazında sıralanan reçetenin aktif olabilmesi için sadece seçmek yeterlidir.

Boya ve Kimyasal Takibi (Boya-Kimyasal Mutfağı): İş emrine bağlı reçeteler hazırlandığında boya-kimyasal deposuna otomatik olarak boya-kimyasal talebi düşer. Depoda kullanılan terazilere bağlı olarak hammaddeler tartılır ve sistemin kontrol etmesi sağlanır. Tartım işlemleri bittikten sonra talebin kapanması ile ilgili boya ve kimyasallar hammadde deposundan üretim deposuna transfer olur. Böylelikle kapanan her talep sonrası boya ve kimyasallar hammadde deposundan düşmüş olur. Talep kapatıldığında iş emirlerindeki boyama operasyonuna boya ve kimyasal bilgilerini gönderir. Boyama operasyonu tamamlandığında otomatik olarak tüketim gerçekleşir. Sonuçta hem hammadde deposunda, hem de üretim deposunda ne kadar boya ve kimyasal varsa, ne kadar kullanılmış ve ne kadar tüketilmişse maliyetleri ile birlikte anlık olarak takip edilebilir.

Boya ve Kimyasal Reçete Maliyetleri: İster reçete bazında ister verilen kriterlere göre boya kimyasal maliyetleri anlık olarak hesaplanabilir. Firma bazında, ürün bazında ve bazında boya kimyasal maliyetleri çıkartılabilir. Günlük kurlardan farklı para birimlerinde de takip edilebilir.

ST Depolama Çözümleri Nisan 2018