Evinizin Anahtarı Başkasında Olmasın - Cpm Yazılım ERP

 

Ülke olarak yazılım sektörünün, özellikle de Türk yazılımcılarının dünya sıralamasına girebilecek durumda olduğuna dikkat çeken CPM Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Recep Palamut, özel sektörün ve kamu kuruluşlarının bu konuda daha hassas olması gerektiğini belirtiyor.

CPM Yazılım’ı tanıyabilir miyiz? Firmanızı farklı kılan yanları nelerdir?

CPM Yazılım 1989’da çok kapsamlı bir yazılım firması olarak sektöre giriş yaptı. Firma olarak stok takibinden, malzeme ihtiyaç planlamaya, risk yönetiminden kredilere, yasal defterlerden uluslararası raporlamaya, doküman yönetiminden kurumsal satın alma ve gider yönetimine, satış öncesi CRM ‘den satış sonrası servis hizmetlerine, kalite yönetiminden toplam verimlilik yönetimine kadar birçok sistemin bir arada çalıştığı entegre sistemler bütünü sağlıyoruz.

CPM, ERP çözümleri ile firmalara ne gibi avantajlar sağlıyor?

CPM ‘i kullanan müşterilerimizde ilk bir ay sonunda yüzde 25’lere ulaşan verimlilik artışı tespit ediyoruz. CPM ERP olarak farkımız; bir işletmenin sadece stok cari muhasebe çözümünü değil tüm iş sürecini tek bir çatı altında yönetmemiz. Bunu yapmadığınız takdirde bu programların ihtiyaç duyduğu ortak datanın birbirine uyumlu olması için ek zaman ve gereksiz bir bütçe para harcamanız ayrıca birden fazla proje ekibini de yönetmeniz gerekir.

Yerli ERP ‘nin önemi hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Bugün yabancı yazılım firmalarının şirketlere uyguladığı dijital ambargo, yerli yazılımın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Yıllardır bıkmadan usanmadan evinizin anahtarı başkasında olmasın, siz de olsun diye anlattık. Anahtarın başkasında olmasının hem şirketlere hem de Türkiye’ye nasıl bir zarar verebileceğini bugün yaşanılan ambargoyla görmüş olduk. Ülke olarak artık yazılım sektörümüz ve özellikle Türk yazılımcıları dünya sıralamasına girebilecek durumdayken, yerli olmayan yazılım firmalarından hizmet almak ülkemiz ekonomisi açısından, özellikle bu dönemlerde sorgulamamız gereken bir durumdur. Türk sanayisi başta olmak üzere tüm kamu kuruluşları bu konuda daha hassas olmalılar.