Milli yazılım teşviki ulusal strateji olmalı - Star Gazetesi - Cpm Yazılım ERP

 

CPM ERP Yazılım CEO’su Palamut “Devletin önemli kurumları ve özel şirketlerin yazılımları milli olsaydı belki 15 Temmuz darbe girişimi engellenebilirdi. Devlet Türk yazılım şirketlerine sahip çıkmalı ve onları teşviklerle desteklemeli” dedi.

YAZILIM sektörü, çağımızın belki de en önemli sektörleri arasında yer alıyor. Hem kamu kurumları hem de özel şirketlerin bütün verilerini elinde tutan ve her türlü bilgiye sahip olan bu yazılım şirketlerinin, ulusal menfaatleri gözardı etme konusunda yeteri kadar titiz olmayabileceği belirtiliyor. CPM ERP Yazılım’ın CEO’su Recep Palamut, 15 Temmuz darbe girişiminde rol alan kurumların yazılımlarının yabancı şirketler tarafından yapıldığını belirterek “Milli yazılım şirketleri ile çalışılmış olsaydı belki bu girişim önlenebilirdi. Bundan sonra, devletin bir numaralı önceliği milli yazılım şirketlerine gerekli ilgiyi, desteği göstermek olmalıdır” dedi. Milli yazılımın öneminin 15 Temmuz darbe girişi sonrasında daha da gözle görülür bir gerçeklik olarak karşımıza çıktığını belirten Recep Palamut “Bu darbeleri nasıl yapıyorlar. Bunlar yazılımla yapılıyor. Hâlâ da milli olmayan yazılımlarla devam ediliyor. Daha bir hafta önce Deniz Kuvvet Komutanlığı milli olmayan yazılım aldı” dedi.

TEŞVİKLERLE DESTEKLENMELİ

Alman ve ABD merkezli yazılım şirketlerinin dünyada en çok kullanılan yazılım şirketleri olduğunu belirten Palamut, TÜBİTAK, Kızılay, Kara Kuvvetleri, Eti Madencilik, Genelkurmay, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Havelsan gibi stratejik kurumlarda yabancı yazılımların kullanıldığını belirterek bu kurumlara ait bilgilerin yabancı yazılım şirketlerden tarafından yürütülmesinin milli menfaatler konusunda tartışmalar yaratması gerektiğini söyledi. Böyle stratejik firmalarda milli olmayan yazılım şirketlerinin kesinlikle kullanılmaması gerektiğini kaydeden Palamut, bu nedenle devletin bizim gibi şirketlere sahip çıkması gerektiği, teşviklerle desteklemesi gerektiğini belirtti.

Palamut, bir şirketin A’dan Z’ye herşeyini (Ar-Ge, finans, insan kaynakları vs) bilen bu yazılım şirketlerinin kısaca bütün kurum ve şirketlerin ‘yatak odalarını’ bildiklerini kaydetti.

DEĞERLENDİRİLMELİ

Milli yazılımın bu nedenle ulusal bir strateji olarak da algılanması gerektiğini söyleyen Palamut, birçok büyük firmanın kendi yazılımını hazırlayarak şirketini karşılaşacağı risklerden dolayı koruma altına almaya başladığını belirtti. Palamut, devlet kurumlarından acil olarak milli yazılım şirketlerini tercih etmesi gerektiğini vurguladı. Türkiye’nin önde gelen birçok şirketinin yabancı yazılım şirketleri ile çalıştığını kaydeden Palamut “Bu yazılım şirketlerinin önemli kurumların her bilgisini elinde tutması sorun teşkil ediyor. Türk yazılım şirketleri de oldukça yeterli. Bu değerlendirilmeli” diye konuştu.

Verileri tek elde toplamaya çalışıyorlar

Dünyada 3 büyük yazılım şirketi olduğunu söyleyen Recep Palamut, küçük ölçekli lokal yazılım şirketlerinin de büyük şirketler tarafından alındığını bunun da verilerin tek elde toplanmasına neden olduğunu belirterek “Bu, ülkelerin ve şirketlerin karşı karşıya kaldığı büyük bir sorun. Yabancı yazılım şirketleri lokal şirketleri de hemen satın almak istiyorlar. Burada önemli olan verileri elde tutmak. Bu ulusal çıkarlarla devlet ve şirketler arası rekabette oldukça önem arz ediyor” dedi.