Pardus Projesi'yle yerli yazılımın daha fazla kullanılması hedefleniyor - Cpm Yazılım ERP

 

TÜBİTAK tarafından geliştirilen yerli işletim sistemi Pardus, yeni güncellemeler ve geliştirmeler ile kamu kuruluşlarında zorunlu hale gelecek. Bu yazılımın öncelikle havacılık ve savunma sanayinde kullanılacağını belirten CPM Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Recep Palamut, “Pardus Projesi ile Türkiye’de ulusal güvenlik sorununun ortadan kaldırılması ve yerli yazılımın daha fazla kullanılması hedefleniyor” diye konuştu.

Söz konusu yazılımın önce HAVELSAN’da kullanılmaya başlanacağı bilgisini veren Recep Palamut, yazılımın yüzde 100 yerli sermaye ile kurulduğunu vurguladı. Pardus Projesi’nin yazılım sektörü için bir dönüm noktası olduğunu savunan Palamut, “Pardus işletim sistemi ile birlikte yerli yazılım kullanımı zorunluluğunun, bu alanda Türkiye’yi global pazarda rekabet edebilir hale getirecek. Şu anda Türkiye’de birçok hastane ve kurumda Pardus kullanılmaya başladı” dedi.

Pardus’un açık kaynaklı bir yazılım olduğu için virüs ve diğer zararlı dosyaların bulaşma ihtimalinin de ortadan kalktığım kaydeden Recep Palamut, söz konusu işletim sisteminin, Türkiye’nin imza attığı başarılı işlerden biri olacağı yorumunda bulundu. Yazılım sektörünün ülke ekonomisine katkısının yanı sıra savunma sanayine katkısının da göz ardı edilemeyececeğini ifade eden Palamut, “Ayrıca, yazılımlar bir şirketin en önemli bilgilerini içinde barındırıyor. Bu tarz bilgilerin yurtdışı kaynaklı şirketlerin elinde olması, ülkenin güvenliği açısından açık oluşturuyor” görüşünü dile getirdi.