İsak Pardo: “CPM ERP ile analizlerimizi, müşteri maliyetlerimizi hesaplamayı çok kolay ve rahat bir şekilde yapmaya başladık.

Merhaba öncelikle firmanızdan ve kuruluş hikayesinden kısaca bahseder misiniz?

Firmamızın 60 senelik bir mazisi var. İhracata 1993 yılında başladık, ilk başladığımız zamanlar Türkiye’den düğme mi çıkar diye düşünen firmalar bugün büyük bir miktar aksesuar mallarını Türkiye’den almaktadırlar. İTKİB’in verdiği bilgiye göre Türkiye’nin en çok düğme ihracatı yapan firmasıyız. Ben bu firmada ikinci nesil olarak çalışmaya başladım. Şirkette 79 yılından bu zamana kadar bilfiil bir çok kısmında görev aldım. Şu anda şirketin CEO’su olarak görevimi yapıyorum. 3. nesil olarak da 3 tane çocuğum da şirketimizin finans, imalat ve ihracat kısımlarında çalışıyorlar.

Polsan Düğme’ye ek olarak kurduğunuz metal düğme fabrikası ne zaman kuruldu? Bu alanda ihtiyaç nereden doğdu?

7 sene önce firmamıza ek olarak metal düğme fabrikamızı açtık. Müşterilerimizin ihtiyaçlarına daha kapsamlı cevap verebilmek istedik. İstedikleri zaman, istedikleri kalitede metal düğme, jean düğmesi ve metal aksesuarları da tedarik edebilmeleri adına Yenibosna’daki 2. fabrikamızı açtık.

Artık dünyadaki bütün firmalara her türlü polyester, boynuz, korozo, metal aksesuar ve düğmeyi verebilecek kapasiteye geldik. Tabi ki Polsan isminin bir çok ülkede kabul edilmiş olması, yeni kurduğumuz bu fabrikanın da çok hızlı ilerlemesine ve dünyada entegre olmasına yardımcı oldu. Şu anda bu iki şirkette toplam 250 kişi çalışıyor.

İhracat yaptığınız ülkeler nerelerdir?

Şu anda genellikle İspanya,Vietnam, Hindistan, ABD, Almanya ve Hollanda başta olmak üzere bir çok Avrupa ülkesine ihracat yapıyoruz. Bütün dünyada tanınan artık düğme sektörüne ismini kabul ettirmiş bir Türk firmasıyız.

Polsan’ın kurum içi kültürünü nasıl ifade edersiniz, başarılı olmanızda bunun etkisi var mıdır?

Polsan’da 36 senemi doldurdum. Burada çalışan 250 kişi ile hakikatten tam bir aile gibiyiz ve çalışan herkesi ailenin bir ferdi olarak görüyoruz. Bu ailenin içinde kalmak isteyen herkes benim için çok değerlidir. Çalışanların bir çoğu 30-35 senedir firmamıza emek vermiş insanlardır. Burayı kendi evleri gibi görmelerini isterim. Her zaman birlik ve bütünlük içerisindeyizdir. Polsan’ı başarıya götüren en büyük etkenlerinden birinin bu olduğunu düşünüyorum.

Türkiye ve yurt dışında başka şubeleriniz var mı?

Avrupa yakasında bütün ekibimizin toplandığı bir ofisimiz var. Hindistan’da bir fabrikamız, İspanya’da ve ABD’de kendi ofislerimiz var. Oradaki çalışanlarımızla oradaki müşterilere daha yakından hizmet verebilme amacındayız. Son 4 senedir her sene ciromuzu %15-25 arası arttırıyoruz.

Yurt dışındaki önemli fuarları takip ediyor musunuz? En son hangi fuara katıldınız?

Tabi ki dünyanın en önemli fuarlarına bilfiil katılarak sektörde dünyadaki diğer firmalara yaptıklarımızı, yapmayı düşündüklerimizi anlatıyoruz ve yeni firmalarla iş birliğine giriyoruz. Böylece Türkiye’de AR-GE’mizin ne kadar kuvvetli olduğunu, bir Türk firması olarak Polsan’ın neler yapabileceğini gösteriyoruz. Bu fuarlara katılmak bize Dünya’da ismimizin güçlenmesi ve yer edinmesi adına çok büyük avantaj sağlıyor.

Son olarak 2 ay önce ABD fuarındaydık. Bu fuarda ABD’nin en büyük firmaları bizi ziyaret ettiler ve yaptığımız yenilikleri gözlemlediklerinde hepsi çok şaşırdılar. “Türkiye’de bu kadar güzel düğme mi var?”, dediler. Tabi bu durum bizi çok gururlandırdı.

Bu büyüme haliyle size ERP yazılım kullanma ihtiyacını doğurmuş olmalı. CPM ERP yazılımını kullanmaya nasıl başladınız?

3. nesil şirketimizde 6-7 sene evvel yer almaya başladıktan sonra onlarla beraber hızlı bir şekilde büyümeye başladık. Yeni nesilin şirketimize katılması büyümemizi ve teknolojilerimizi olumlu yönde etkiledi. Beraber fikir alış verişi yaparak, artık eski sistemin devam edemeyeceğine ve bazı şeylerin değişmesi gerektiğine karar verdik. Daha sonra yazılım konusunda ciddi araştırmalara girdik ve bu araştırmalarda CPM’in bize en uygun firma olduğunu anladık. CPM ile iş birliği yaparak şirketimizi daha ileriye götürebileceğimiz kararını aldık ve vakit kaybetmeden anlaşıp, çalışmaya başladık. CPM ile anlaşmaya girdikten sonra adım adım ilerledik. İlk önce muhasebe kısmına, ondan sonra da imalat programlarına girdik.

CPM ERP yazılımını kullanmak şirketinize ne gibi faydalar sağladı?

CPM ERP ile analizlerimizi, müşteri maliyetlerimizi hesaplamayı vs. çok kolay ve rahat bir şekilde yapmaya başladık. İzlememiz gereken bir sürü işlem var. Her bir işlemin kendine göre zorluğu ve maliyetleri var. ERP yazılımını kullanmadan önce bunları yüzeysel görebiliyorduk ancak şimdi süreçleri tüm detaylarıyla inceleyebiliyoruz. Müşteriden sipariş geldiği zaman tahsilatların durumunu anında görebiliyoruz. Ayrıca şirket sahipleri genelde çok seyahat ettikleri için yurt dışındayken bile fabrikanın içindeymiş gibi hissedebiliyorlar. ERP sayesinde gerçekleşen bu durum bizler için büyük bir avantaj. Nerede olursam olayım şirketin bütün detaylarına çok rahat, çok net ve öz bir şekilde ulaşabilecek durumdayım. Tabi ki ERP’yi kullanmaya başlarken hepimiz deneyimsizdik başta biraz zorluklar çektik ama şimdi elemanlarımız da bu işe alıştılar.

CPM‘in değerini her geçen gün daha iyi anlar olduk diyebilirim. Örneğin; ABD’deki ofiste oturduğunuz zamanlarda, her gün giden siparişlerinizi, alınan malları, gelen tahsilatları veya diğer her hareketlerinizi gördüğünüz zaman, kendinizi birden bire Kartal’daki fabrikanın içinde hissediyorsunuz. Bu da bizlere büyük bir rahatlık sağlıyor ve mutluluk veriyor.

Firmanız ile ilgili gelecek planlarınız nelerdir?

İleride tekstil ile ilgili imalatlara da girmeyi düşünüyoruz. Tabi ki yapacağımız bu imalatlar muhakkak tekstille ve müşterimizin istekleriyle entegre olmalı. Yurt dışında başka bir ülkede 3. fabrikamızı açmak için araştırma yapıyoruz. Amacımız müşterilerimize daha yakın olup, daha iyi hizmet verebilmek. Kurum olarak felsefemiz şu; biz düğme ve aksesuar üretmiyoruz. Biz servis üretiyoruz. Müşteriye güleryüzünüzle ve hızlı servis verdiğiniz müddetçe her zaman başarılı olabilirsiniz. Ayrıca Polsan’ın kapasitesi de Orta Doğu’da ve Türkiye’de bir numara. Avrupa’da iki numarayız ve bununla gurur duyuyoruz. Kapasitemizi zaman içinde hem modernize edip hem de arttırmak istiyoruz. Tabi ki, bu konuda da CPM’in yardımı ve rolü çok olacağına inanıyoruz. Artık her yaptığımız şeyi CPM’e sorar olduk, bizim için Google gibi oldular. Her sorumuza cevap verebiliyorlar.

Türkiye’de ekonomik anlamda bir kriz var bu sizin sektörünüzü nasıl etkiledi?

Bu sektörde yansıması tabi ki herkesi olduğu gibi bizi de kötü etkiledi. İç pazarda büyük sıkıntılar doğurdu, vadeler uzadı haliyle işler geriledi. Dış pazarda fazla bir gerileme olmadı ama müşteriler bir dönem korkudan gelmek istemediler. Ancak bence o dönem geçti, biz o açığı kendimiz yurt dışına giderek kapattık. Onlar gelmiyorsa biz onlara gideriz dedik. Şu anda baktığımızda ihracatımızda hiçbir gerileme olmadı fakat iç pazarda risk arttı, bizde de soru işaretleri başladı. Yani iç pazarda eskisi kadar mutlu değiliz, tedirginiz diyebilirim.

Peki iş dışındaki boş zamanlarınızda neler yaparsınız?

İş dışındaki en büyük zevklerim; müzik dinlemek, spor yapmak ve seyahat etmek. Zaten iş icabı seyahat etmeye çok alıştım. En büyük hobim Dünya’yı gezerken, enteresan olabilecek yerleri ilk önce zevk için görmek, ondan sonra ticari açıdan neler yapabilirimi düşünmek.

Çalışanlarınızla birlikte yaptığınız kurumsal sosyal etkinlikleriniz var mı?

Senede 2-3 kere özel yemeğimiz var. Herkesin beraber olabileceği, eğlenebileceği ortamlar hazırlıyoruz. Burada herkes çok sıkı çalışıyor, günün 8 saati bazen her saati beraber çalışıyoruz. Hep birlikte bir emek veriyoruz. Zaman zaman birbirimizle sohbet etmeye sosyal etkinliklerde bulunmaya da ihtiyacımız var. Bu yemeklerle mümkün olduğunca bu aile ortamını ve sosyalliğimizi pekiştirmeye çalışıyoruz. Çalışanlarımızla iş dışında da paylaşımda bulunmayı önemli buluyoruz ve onlara değer veriyoruz.

Bunun dışında sizin eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Düğme aslında küçük ve kolay üretilebilen bir şey gibi görünse de çok fazla safhası var ve biz her safhanın maliyetini, karlılığını doğru hesaplayabileceğimiz bir çözümü 2017 yılında da CPM ile geliştirmeyi hedefliyoruz. CPM ile beraberce gelişmeyi istiyoruz.

Leave a Reply