Mimar Ve Mühendis Dergisi | 28/09/2018

 

Recep Palamut Söyleşi - İşletmelerin Tüm İş Sürecini Tek Bir Çatı Altında Yönetiyoruz - Cpm Yazılım ERP

 

Söyleşi Cpm Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Recep Palamut “İşletmelerin Tüm İş Sürecini Tek Bir Çatı Altında Yönetiyoruz” 29 Yıldır Erp Sektöründe Hizmet Veren Cpm Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Recep Palamut İle Mimar Ve Mühendis Dergisi Olarak Bir Röportaj Gerçekleştirdik. Palamut, Cpm Yazılım Ve Hizmetlerine Dair Bizleri Bilgilendirirken Sektörlerdeki Dijital Dönüşümde Erp’ye Olan İlgiden Bahsetti. Yine Türkiye’de Yerli Yazılımın Öneminden Bahseden Palamut Daha Birçok Önemli Konuya Değindi.

CPM Yazılım’dan bahseder misiniz? 

CPM Yazılım olarak 29 yıldır çok kapsamlı bir yazılım firması olarak ERP sektöründe hizmet veriyoruz. Türkiye’nin farklı bölgelerindeki çözüm ortaklarımızla sanayi sektörü başta olmak üzere farklı birçok sektöre hizmet vermekteyiz. Konfeksiyon, mobilya, otomotiv, dağıtım, enerji, hizmet, ambalaj, sağlık, kamu, savunma, bankacılık, kimya, gıda, tekstil, inşaat, metal, tahıl, perakende, plastik, eğitim sektörleri için farklı yazılım çözümleri sunuyoruz. CPM Yazılım olarak stok takibinden, malzeme ihtiyaç planlamaya, risk yönetiminden kredilere, yasal defterlerden uluslararası raporlamaya, doküman yönetiminden kurumsal satın alma ve gider yönetimine, satış öncesi CRM’den satış sonrası servis hizmetlerine, kalite yönetiminden toplam verimlilik yönetimine kadar birçok sistemin bir arada çalıştığı entegre sistemler bütünü sağlıyoruz.

Farkımız; bir işletmenin sadece stok cari muhasebe çözümünü değil tüm iş sürecini tek bir çatı altında yönetmemiz. Bunu yapmadığınız takdirde bu programların ihtiyaç duyduğu ortak datanın birbirine uyumlu olması için ek zaman ve gereksiz bir bütçe para harcamanız ayrıca birden fazla proje ekibini de yönetmeniz gerekir. Kısacası CPM ERP kullanmanız size verimlilik ve kar artışı olarak geri dönüyor.

Hizmetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Binlerce kullanıcı sayısına sahip, Türkiye’nin büyük firmalarından Altınbaş Holding, Bilfen Okulları, Doğadan, Kimteks, Roteks, Arsan Dokuma, Atlas Giyim gibi farklı ölçekte ve farklı sektörde faaliyet gösteren firmaların iş süreçlerini kontrol altında tutan CPM ERP, tüm bu sektörlere ve daha fazlasına uygulanabilir bir sistem.

Biz B2B iletişimimizi deneyimli satış ve pazarlama ekibimizle birlikte yürütüyoruz. Mevcut müşterilerimizle mümkün olduğunca bir araya gelerek yazılımlarımız hakkmdaki görüşlerini alıyoruz. Bizim için yazılımı sattık bitti diye bir durum söz konusu olmayıp satış sonrası hizmetimiz ile de şirketin yazılımımızı efektif kullanabilmesini ve sistemden daha fazla nasıl verim alabileceklerini anlatmaya çalışıyoruz.

Dijital dönüşüm aşamasında verimlilik için ERP kullanmak neredeyse şart. Bu noktada şirketler dijitalleşmeyi doğru anlamış mı? ERP yazılımlarına ilgi nasıl?

CPM Yazılım olarak firmaların ihtiyacı olan tüm bilgi akışına ve raporlamalarına doğru ve hızlı şekilde ulaşabilmelerini sağlayacak ürün yelpazesi sunuyoruz. Bu veriler günün sonunda şirketlerin verimliliğini artıracak düzeyde. Teknolojinin başka bir yere evrildiği bu dönemde ERP yazılımlarına talebin her geçen gün artacağını öngörüyoruz.

Bugün Türkiye’nin ilk 500’ünde yer alan firmaların çoğu ERP’yi bilmiyor, tanımıyor ve paket program kullanıyor. Bizdeki sistem ise her türlü aktiviteyi, her türlü datayı hafızasında tutuyor. Bugün bir çalışan programdaki bir sütunu silse bile ne zaman, hangi saniyede, kaç yıl önce hangi bilgisayardan silmiş gibi cevapları bilebiliyoruz. Bugün bile hiçbir kayıt tutmamış, ERP’den yararlanmayan holdingler var. Risk almak istemiyorlar, sadece yama yaparak ve günü kurtararak ilerliyorlar. Bu virajı dikkatli ve hızlı dönemeyen şirketlerin çoğu ya batacak ya bitecek. İnternetten alışveriş, sipariş, jenerasyon değişikliği nedeniyle bambaşka bir dönem yaşıyoruz artık. Bizim bunları Türkiye’ye ve KOBΑlere anlatmamız lazım.

CPM Yazılım 2017 yılında Ar-Ge Merkezi olarak tescil edildi. Ar-Ge Merkezi ile firmanıza ve sektörünüze neler kazandırmayı hedefliyorsunuz?

ERP pazarında, CPM Yazılım olarak Türk sanayisi başta olmak üzere yüzlerce firma ve binlerce kullanıcıya hizmet veriyoruz. Uygulama ve satış sonrası destek hizmetlerimizle, kullanıcılarımızın ihtiyaç ve taleplerine, kendi alanında uzman olan çözüm ortaklarımız ile en uygun ve hızlı çözümleri sunuyoruz. İstanbul Haliç’te bulunan ofisimiz 2017 yılının 3. çeyreğinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Ar-Ge Merkezi olarak tescil edildi. Bu unvan ile birlikte, yeni projeler için daha sağlam adım atmaya başladık ve 10 milyon TL’lik bir yatırım hedefi koyduk. Şirket içerisindeki yeni yapılanma ile birlikte istihdamımızı yüzde 20 oranında artırarak bize başarı yolunda katma değer yaratacak takım arkadaşlarımızı bünyemize kazandırdık. Öncelikli hedefimiz sektördeki sürdürülebilir üretimde yenilikçi duruş sergilemek…

TÜBİTAK ile projelerimizin de devreye alınması sonrasında bütünleşik yapıda tek çözüm ortağı olmayı ve yazılım ihracatı yapmayı istiyoruz. Ar-Ge Merkezine yaptığımız yatırımlarla cirosal olarak yıllık yüzde 25 büyüme beklentimiz bulunuyor. Verilen destekler kapsamında yeni yazılacak uygulamalarımız ile ürün yelpazemizi de genişleteceğiz.

Türkiye ve dünyadaki mevcut konjonktürü yakından takip ederek gelecek planlamalarımızı yaparken Ar-Ge yatırımlarına oldukça önem veriyoruz. Gerek öncü çalışmalarımız gerek devletimizin Ar-Ge Merkezlerine katkıları ile “öncelikli alan” olarak kabul edilmesi gereken yazılım dünyasının daha da gelişeceğine inancımız tam. Bu teşvikler, dijital dönüşüm sürecinde olan Türkiye’nin, güçlü konumuna büyük katkı sağlayacak.

Ar-Ge Merkezi ile oluşan katma değer nedir?

Yazılım sektörünün, tüm sektörlere hizmet üretebilmesi ve kalkınmanın lokomotifi konumunda olması, sektör içinde kuvvetli bir rekabetin oluşmasına da neden oluyor. Türkiye’nin 2023 yılında en büyük 10 ekonomi içinde olabilmesi için bilişim sektörünün 160 milyar dolara ulaşması ve katma değeri yüksek ürünler üretmesi gerekiyor. Bugün özellikle KOBİ’lere doğrudan ve dolaylı olmak üzere teşvik ve hibeler verildi. Buradaki çalışmalar kalkınma planları ve stratejiler ile gelişmeye devam edecek. KOBÎ’lerin bu noktada hem dijital dönüşüme ayak uydurması hem de ArGe’ye yatırım yapması gerekiyor. Çünkü Türkiye’den dünya markaları çıkartmak istiyorsak yolu Ar-Ge’den geçiyor.

KOBİ’lerin öz kaynaklarının verimliliğini artırma noktasında ERP kullanımı nasıl bir rol oynuyor?

CPM Yazılım olarak firmaların ihtiyacı olan tüm bilgi akışına ve raporlamalarına doğru ve hızlı şekilde ulaşabilmelerini sağlayacak ürün yelpazesi sunuyoruz. Bu veriler günün sonunda şirketlerin verimliliğini artıracak düzeyde. Teknolojinin başka bir yere evrildiği bu dönemde ERP yazılımlarına talebin her geçen gün artacağını öngörüyoruz.

Günümüzün hızla gelişen teknolojisi, otomasyon sistemlerinin imaalat sanayisinde önem kazanmasına yol açtı. Daha çok büyük sanayi şirketleri için gündeme gelen dijital endüstri uygulamalarının, farklı modellerle küçük ve büyük ölçekli şirketler açısından da erişilebilir hale geldi. Akıllı yönetilen bir KOBÎ haline gelebilmek için dijitalleşme olmazsa olmaz konuların başında geliyor. Dijitalleşen KOBİ deyince aklımıza; ürettiği ve dışarıdan gelen tüm verileri elektronik hale getiren, bunları da elektronik olarak saklayan, transfer eden, bilgisayar ağlarıyla bir yerden bir yere anında gönderen, raporlayabilen ve her an her yerden erişebilen ve erişilebilen bir işletme geliyor. Bu dijitalleşme ile rekabet etmeye başlayan KOBİ’ler, doğru ERP yatırımları sayesinde alacakları risk, maliyet, fire, verimlilik, karlılık raporlarıyla pozisyonlarını daha net görüp doğru stratejiler belirleyerek yarının holdinglerine dönüşecek.

Türkiye’de yerli yazılımın öneminden bahsedebilir misiniz?

Dövizde yaşanan kur artışı dolayısıyla piyasalarda hareketlilik devam ediyor. Bu kritik dönemde yeniden “yerlilik ve millilik” vurgusu ön plana çıkarken, devlet ekonomik olarak gerekli önlemleri alıyor. Bu süreçte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “ülkemize yönelik derin bir operasyon var” söyleminin doğru anlaşılması gerekiyor.

Verimlilik odaklı bir büyümeye ihtiyacımız olan bu günlerde sanayinin, TL ile ticaret anlayışında hassasiyet göstermesi gerekiyor. Döviz kurlarında yaşanan aşırı yükselişin ardından başlatılan dolar hareketinde, kendi sektörümüzü ele aldığımızda yazılım ücretlerinin Türk Lirası olarak ödenmesi Türkiye ekonomisi için şu an çok önemli bir avantaj. Yabancı sermayeli yazılım firmaları, Türkiye pazarında döviz ile ödeme alıyorlar. Türkiye’de döviz ile yazılım ücreti ödemek, hem Türk yazılım sektörüne hem de Türkiye ekonomisine ihanettir. Ülkemiz maalesef ki uzun yıllar boyunca dövizin yükselişinden çok çekti. Ülkece bu günlerde Türk Lirasına olan bağlılığımızın daha da artması, hangi büyüklükte olursa olsun her firmanın ödemelerini milli seferberlik bilinci doğrultusunda TL ile yapmaları gerektiğine inanıyoruz.

Ekmeğimizi alırken, faturamızı öderken kendi paramızla ödüyoruz ama yazılım ücretlerini neden döviz ile ödüyoruz sorusunu KOBİ ve büyük ölçekli işletme patronları kendilerine sorması gerekiyor. Yazılım sektöründeki yabancı firmalar, ödemelerini döviz üzerinden alıyor. Ülke olarak artık yazılım sektörümüz ve özellikle Türk yazılımcıları dünya sıralamasına girebilecek durumdayken ve çok fazla Türk yazılım firmamız varken, yabancı firmalardan hizmet almak ülkemiz ekonomisi açısından, özellikle bu dönemlerde sorgulamamız gereken bir durumdur. Dövize bağımlılık ne kadar azalırsa Türkiye ekonomisi o kadar özgür olacak. Devletimiz ekonomik olarak tüm tedbirleri aldı. ABD, bugün Çin’den Rusya’ya kadar pek çok ülkeyi ekonomik olarak hedef alıyor. Maruz kaldığımız saldırının ekonomimizi sarsmak için oynanan bir oyun olduğunun farkındayız. Biz CPM ERP olarak kurulduğumuz günden bu yana Türk Lirası ile satışlarımızı gerçekleştiriyoruz ve her zaman yerli üretimi destekleyerek datalarımızın Türkiye’de kalması için mücadele ediyoruz. Türkiye’ye hizmet eden büyük şirketlerin, içinde bulunduğumuz konjonktürde yerli yazılım kullanarak ekonomiye dolaylı yoldan destek olmaları ve bu önemli süreçte döviz ile değil TL ile ticaret anlayışını benimsemeleri gerekiyor.

Türkiye’nin verimli üretim politikasında KOBİ’lere de büyük sorumluluklar düşüyor. Bu noktada KOBİ’lerin dijitalleşerek daha rekabetçi bir pozisyon alması, hem ülke verimliliği açısından hem kendi verimlilikleri açısından oldukça önemli. Dövizin ve enflasyonun düşmesi için KOBİ’lerin dijitalleşmesi gerekmekte. Bu dijitalleşme ile rekabet etmeye başlayan KOBİ’lerin üretim ve istihdamı artacağı için dövizde ve enflasyonda buna bağlı olarak düşüşlerin göze çarpacağını söyleyebilirim. Biz CPM ERP olarak, bu noktada üzerimize düşen bütün sorumlulukları gerçekleştirmek için elimizi taşın alltına koymaya hazırırz. Yeter ki yerli üreticilerimiz de milli seferberlik ruhuyla hareket ederek bizlere güvensin.

Eklemek İstedikleriniz…

Yurtdışmda özel sektörler ile ilgili fuar tanıtımlarında devlet desteğinin artırılması ve eğitim politikalarının bu amaca uygun olarak düzenlenmesi dijital evrilme sürecinde Türkiye olarak bizi rekabette bir adım öne taşıyacaktır.

Biz CPM Yazılım olarak kurulduğumuz günden bugüne “eğitim” konusunu sahiplenen bir kuruluş olduk. Bugün geldiğimiz noktada ise üniversiteler ile işbirlikleri gerçekleştiriyoruz. Geçtiğimiz günlerde İstanbul Ticaret Üniversitesi (İTİCÜ) ile stratejik bir işbirliği protokolü imzaladık. Bugün birçok öğrenci mezun oluğunda iş bulamama kaygısı yaşıyor. Artan genç nüfus ve işsizlik rakamları en çok bu pırıl pırıl gençlerimizi endişelendiriyor. İmzaladığımız protokol sayesinde üniversite ile CPM Yazılım arasında karşılıklı bilgi, tecrübe paylaşımı ve teknoloji transferi hedefliyoruz. Uzman kadromuz tarafından üniversite öğrencilerine eğitimler verilerek; öğrencilere aldıkları teorik eğitimin iş hayatındaki uyarlamasını görmelerini sağlayacağız, aynı zamanda öğrencilere staj imkanı sunarak iş hayatına hazırlanmaları için gerekli desteği vereceğiz. Protokol kapsamında İTİCÜ Kuluçka Merkezine mentörlük desteğimiz de olacak.