Kurumsal Çözümler Rehberi | 01/10/2018

 

Serkan Ahtagil Röportaj - Öğrenen Akıllı İş Uygulamaları Geliştirmeye Devam Edeceğiz - Cpm Yazılım ERP

 

Bu sene CPM’in kadrosuna yeni isimler katıldı. Yeni ekibinizle hedefleriniz ve yol haritanız nedir?

CPM Yazılım olarak teknolojiyi ve gündemi yakından takip ederek çalışmalarımıza devam ediyoruz. Verimlilik esaslı büyümeyi hedeflediğimiz bu günlerde ekibimize kazandırdığımız çok önemli isimler var. Sektörde uzun yıllar tecrübesi olan, kendi alanlarında çok tanınmış ve birçok başarıya imza atmış isimleri 2018 yılında kadromuza dahil ettik. Yeni ekibimizin bilgi birikimiyle CPM Yazılım’ı olduğu noktadan daha da yukarıya taşıyacağına olan inancımız sonsuz. Bu anlamda da stratejik planlamalarımıza devam ediyoruz. Her zaman olduğu gibi yılın son döneminde yeni projelerimiz ile adımızdan daha çok söz ettireceğiz.

CPM Master için kısa ve orta vadede nasıl değişiklikler hedefliyorsunuz?

Hepimizin bildiği gibi ERP yazılımları her zaman gelişime açıktır. Biz de CPM Yazılım olarak hem teknolojik hem de fonksiyonel geliştirmelere ara vermeden devam ediyoruz. Örneğin, son bir yıl içerisinde beton santrali, mermer ve perakende sektörlerine de uçtan uca çözüm sunmaya başladık. Yine günümüzün bir gereği olarak onaylama, sıcak-soğuk satış, depo yönetimi ve CRM süreçlerimizi mobile taşıdık. Bunun yanında ülkemizde e-dönüşüm rüzgârı hız kesmeden devam ederken varolan e-dönüşüm ürünlerimize ek olarak e-mutabakat, e-muhtasar ve e-beyanname ürünlerimizi çıkardık. E-fatura müşterilerimizin ek bedel ödemeden e-ihracat ve e-SGK ürünlerine geçişini sağladık. Stok takip sistemine entegre geliştirdiğimiz ürün takip sistemi sayesinde Tarım Bakanlığı BKUTS sistemi ile tam entegre çalışmaya başladık. Önümüzdeki dönemde de akıllı işletmeler hedefi ile çıktığımız ERP 4.0 yolunda bir yandan ürünlerimizin mobil dönüşümünü yaparken diğer yandan entegre, otomatize ve öğrenen akıllı iş uygulamaları geliştirmeye devam edeceğiz.

2015-2018 kurumsal yazılım pazarı ve sizin açınızdan nasıl bir dönemdi?

Yabancı yazılımlar ile yerli yazılımların arasındaki rekabetin oldukça hareketli olduğu bir 3 yıl geçirdiğimizi söyleyebilirim. Özellikle 2018’in ikinci çeyreğinde hemen hemen her sektörde “yedilik ve millilik” vurgusu ön plana çıkmaya başladı. Son aylarda da 7’den 70’e herkesin ve her sektörün gündeminde”yerlilik ve millilik” var. Bundan sonraki süreçte de yerli yazılımın Türk sanayisine daha fazla katma değer yaratacağı bir döneme giriyoruz. Yabancı sermayeli yazılım firmaları, Türkiye pazarında döviz ile ödeme alıyorlar. Türkiye’de döviz ile yazılım ücreti ödemek, hem Türk yazılım sektörünü hem de Türkiye ekonomisini olumsuz yönde etkilemektedir. Ülkemiz maalesef ki uzun yıllar boyunca dövizin yükselişinden çok çekti. Ülkece bu günlerde Türk Lirasına olan bağlılığımızın daha da artması, hangi büyüklükte olursa olsun her firmanın ödemelerini milli seferberlik bilinci doğrultusunda TL ile yapması gerektiğine inanıyoruz. Dövizle satılan ürünlerin cazibesini yitirip şirketlerin fiyat, performans ve fonksiyona odaklanacağı bir dönem bizi bekliyor.

İş ortakları yapınızda değişiklik planlarınız nedir?

Geçtiğimiz yıl birçok kurum ve üniversite ile işbirliği için imza attık. Bunun yanında çözüm ortaklığı ve kanal yapımızı genişletmek için çok önemli değişiklikler hayata geçirdik. Bu nedenle hem yurt içi hem yurt dışında hızlı gelişen kanal yapımız için standart uygulama prosedürlerini hazırlıyoruz. Bu sayede tüm projelerimizde belli bir standardı yakalamayı ve sağlıklı büyümeyi hedefliyoruz. CPM kurulduğu günden bugüne “eğitim” konusunu sahiplenen bir kuruluş oldu. Bugün geldiğimiz noktada ise üniversiteler ile iş birlikleri gerçekleştiriyoruz. Geçtiğimiz günlerde İstanbul Ticaret Üniversitesi (İTİCÜ) ile stratejik bir işbirliği protokolü imzaladık. Bugün birçok öğrenci mezun olduğunda iş bulamama kaygısı yaşıyor. Artan genç nüfus ve işsizlik rakamları en çok bu pırıl pırıl gençlerimizi endişelendiriyor, imzaladığımız protokol sayesinde üniversite ile CPM Yazılım arasında karşılıklı bilgi, tecrübe paylaşımı ve teknoloji transferi hedefliyoruz. Uzman kadromuz tarafından üniversite öğrencilerine eğitimler vererek öğrencilere aldıkları teorik eğitimin iş hayatındaki uyarlamasını görmelerini sağlayacağız, aynı zamanda öğrencilere staj imkanı sunarak iş hayatına hazırlanmaları için gerekli desteği vereceğiz. Protokol kapsamında İTİCÜ Kuluçka Merkezi’ne mentörluk desteğimiz de olacak.

Yerli yazılımın yeri, önemi ve katkısını nasıl açıklarsınız?

Dövizde yaşanan kur artışı dolayısıyla piyasalarda hareketlilik devam ediyor. Bu nedenle yerli ve yabancı yazılımlar arasındaki rekabetin artacağı bir dönem olacak. 0 nedenle Türk sanayisinin TL ile ticaret anlayışında hassasiyet göstermesi gerekiyor. Biz kurulduğumuz günden bu yana Türk Lirası ile satışlarımızı gerçekleştiriyoruz ve her zaman yerli üretimi destekleyerek verilerimizin Türkiye’de kalması için mücadele ediyoruz. Türkiye’ye hizmet eden büyük şirketlerin içinde bulunduğumuz konjonktürde yerli yazılım kullanarak ekonomiye dolaylı yoldan destek olmaları ve bu önemli süreçte döviz ile değil TL ile ticaret anlayışını benimsemeleri gerekiyor.