Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

Hopa’lı bir ailenin çocuğu olarak 1959 yılında Ardahan’da doğdum. Sırasıyla Erenköy İlkokulu, Fındıklı Ortaokulu, Kabataş Erkek Lisesi ve ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldum. İş hayatına henüz okul yıllarımdayken, oto yedek parça ithalat ve toptancılığına yönelik faaliyetler yürütmekte olan babama ait şirkette atıldım. 1983 yılından bu yana da Vatan Bilgisayar’ın Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü olarak görevimi sürdürüyorum. 2 kızımla birlikte yaşıyorum.

Vatan bilgisayar hakkında bilgi verebilir misiniz?

Vatan Bilgisayar’ın temelleri 1983 yılında Taksim Elmadağ’da, Türkiye’nin ilk bilgisayar mağazası olarak atıldı. Vatan Bilgisayar Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Vatan, ilk işi olan otomotiv firmasını ziyaret eden bilgisayar üreticisi müşterisinin tavsiyesi ile bir bilgisayar satın aldı. Vatan, “Hata da etsek bir an önce bu işe girmeliyiz ve bilgisayar kullanmalıyız” dedi. Bu sözün ardından Türkiye’nin ilk bilgisayar mağazasının temelleri atıldı. Ardından Vatan Bilgisayar Genel Müdürü Hasan Vatan’ın üç ayrı bilgisayar programını tek bir program haline getirmesi, bu sayede üretici firmanın dikkatini çekmesi ve bu programları satan firmanın da isteğiyle pazara girildi. Bugün ise en seçkin dünya markalarını bünyesinde toplayarak teknoloji tutkunlarına geniş ürün yelpazesi ile hizmet veriyor. Elmadağ mağazasının ardından bin metrekareden büyük olan hiperstore tarzındaki mağazalarımızın ilki olan Topkapı Hiperstore’u kriz döneminde, 2002 yılında açtık. 

Sektörünüzün gidişatını nasıl görüyorsunuz? Yurt içindeki tablo bize ne söylüyor?

Teknoloji perakendeciliği sektörü, rekabetin en sıkı yaşandığı sektörlerden biri. Buna bir de yüksek giderler eklendiğinde sektörün geleceği pek parlak görünmüyor. Rakiplerimizin bir kısmı korkunç zararlar ediyor. Mesela bir yabancı rakibimizin web sayfasındaki bilgi toplumu hizmetleri kısmına girdiğinizde 382,555,000 TL’lik sermayesinden zararları düşerek sermayenin 67,868,600 TL’ye çekildiğini görebilirsiniz. Bu da demek oluyor ki 314,681,400 TL’lik bir zarar söz konusu… Biz ise düşük giderlerimiz sayesinde gerçek anlamda tek kâr eden firma olarak büyümemize devam ediyoruz.

Rekabetten sıyrılmanızın veya pazarın önemli oyuncularına fark atmanızın ardında başka faktörler de var mı?

Hayır, aslında en önemli silahımız sadece düşük maliyetlerimiz. Rakiplerimizin ödedikleri dükkan kiralarının toplam satışlarına oranı % 5.5’lar seviyesine kadar çıkarken bizde bu oran % 1.5’lar civarında.

Yurt dışında mağaza açmayı düşünüyor musunuz?

Şimdilik düşünmüyoruz.

Geleceğe yönelik yatırımlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Bir ara hızlı mağazalaştık. Şu an sadece uygun yerde, uygun kiralı mağaza varsa yeni mağaza açmayı düşünüyoruz.

Online satışınız var. Online ve mağaza satış rakamlarını karşılaştırdığımızda ortaya nasıl bir oran çıkıyor?

Online satışlarımızın toplam satışlara oranı henüz düşük. Burada da ilginç bir durum var aslında. Online mağazamız tüm rakiplerimizin çok üstünde ziyaretçi alıyor. Fiyat politikası olarak da, herhangi bir rakibimiz özel bir fiyat yaparsa hemen cevap veriyoruz. Buna rağmen rakiplerimizin online kanal için açıkladıkları rakamların altında satış yapabiliyoruz. Muhtemelen rakiplerimiz online kanalda başka satışlar gerçekleştiriyorlar.

Vatan bir aile şirketi. Şunu biliyoruz ki kurumsallaşan ve belli bir sistem oturtan aile şirketleri imparatorluklardan bile uzun ömürlü olabiliyor. Siz bu meseleye nasıl bakıyorsunuz?

Kurumsallaşma şeffaflık için kullanılıyorsa, her işin bir tanımı olmalı konusunda kullanılıyorsa, zaten bunları sağlıyoruz. Ama bunun dışında kurumsallaşma kelimesine karşıyım. 

Sizin teknolojiyle aranız nasıl?

Türkiye’nin ilk entegre ticari programını yazan biri olarak şu anda teknolojiyi tamamı ile kullandığımı düşünmüyorum.

İş dışında hobiniz var mı?

İş dışında değil ama iş içinde güzel hobilerim var. Geçmişte televizyonlarda yayınlanan Silikon Vadisi adlı teknoloji programımız vardı. Her sene Vat The Fest Notebook festivalleri düzenliyorum. Bu sene Teknoloji Güzeli yarışması düzenledik. Bunlar işi daha keyifli hale getiriyor.

İş hayatına yeni giren gençlere neler tavsiye edersiniz?

Etrafta pek çok fırsat var. Bunlara dikkat edip işlerinde ve yaşamlarında kullanmalarını öneririm.