E-Arşiv Fatura Düzenleme Uygulaması

22 Ocak 2022 tarihli ve 31727 sayılı Resmî Gazete’de, yayımlanan 535 sıra numaralı VUK Genel Tebliği ile 509 numaralı Tebliğ’de genel olarak zorunluluk kapsamına daha fazla mükellefin girmesine yönelik önemli değişiklikler yapılmıştır.

Bu kapsamda e-Arşiv Fatura uygulamasına dahil olmayan mükelleflerce Başkanlık Portalları üzerinden e-Arşiv Fatura düzenlenmesine ilişkin sınır tutarlarını değiştiren hükmü (Tebliğ’in 4. maddesi) bugün (1 Mart 2022) yürürlüğe girmiştir.

e-Arşiv Fatura uygulamasına dahil olmayan mükelleflerce, 1 Mart 2022 tarihinden itibaren gerçekleştirilecek teslim ve hizmetlere ilişkin düzenlenecek faturaların, vergiler dahil toplam tutarının 5.000 TL’yi (vergi mükelleflerine düzenlenenler açısından Vergi Usul Kanunu’nun 232. maddesinin ikinci fıkrasında belirtilen, işlemin gerçekleştiği yıla ait, fatura düzenleme zorunluluğuna ilişkin tutarı (2022 yılı için 2.000 TL)) aşması halinde Gelir İdaresi Başkanlığı Portalları üzerinden e-Arşiv Fatura olarak düzenlenmesi zorunluluğu getirilmiştir.

Bu Sirkülerimizde yer alan konular ile ilgili ilave bilgi için lütfen bizimle irtibata geçiniz.
Saygılarımızla.

Paylaş:

SON YAZILAR

Çözümler

Bizimle İletişime Geçin

CPM Yazılım

Yerli Yerinde Çözümler

Bizimle İletişime Geçin

CPM Yazılım

Yerli Yerinde Çözümler

Ne Aramıştınız ?

Aklınıza takılan bir soru mu var?

+90 444 81 77