CPM E-Beyanname İle Hızlı ve Güvenli Vergi Ödemek Mümkün

Bilgi işlem teknolojilerinin ve telekomünikasyonun son yıllarda hızla gelişmesi ve pek çok işlemin internet ortamında yapılabilmesi, ülkemizde de Gelir İdaresi Başkanlığı’nı harekete geçirmiş ve mükelleflerin vergilendirmeye ilişkin yükümlülüklerini yerine getirmede bilgi işlem teknolojilerinden yararlanmak üzere bazı düzenlemeler yapılmasına sebep olmuştur. Bu çerçevede, Gelir İdaresi Başkanlığı, tüm dünyada hızla gelişen ve tüm ülkelerde önemli bir yere sahip olan bilgi işlem teknolojilerinden yararlanmak ve vergi beyannameleri ile bildirim ve eklerinin hızlı, kolay bir şekilde beyanını sağlamak ve vergi beyannamelerinin doldurulmasındaki hataları en aza indirmek ve mükelleflere daha iyi hizmet sunabilmek amacıyla e-beyanname konusunda düzenlemeler yapma yoluna gitmiştir.

Şu anki durumda mükellefler BDP (Beyanname Düzenleme Programı) ile sisteme girip tüm beyanname alanlarını tek tek yazarak kaydediyor. Biraz daha detaylı açıklamak istersek beyanname üzerinde girilecek her bir hesap bilgisi mizan dediğimiz muhasebe tablosu üzerindeki tutarların detayından oluşuyor ve kullanıcı bu detayları hesaplayıp ilgili alanlara giriyor.

Yeni Düzende ise kullanıcı mizan kontrollerini yaptıktan sonra önceden bir kez parametrelerini hazırladığımız CPM e-beyanname programı mizanda oluşan hesap tutarlarını e-beyanname modülündeki beyan tiplerine göre otomatik oluşturuyor. Mizanda belirtilen tutarlar dışında yanlış bir tutar girmesini önlüyoruz. Saniyeler içinde beyannameler sistem tarafından dolduruluyor kullanıcı sadece ekranda kontrol edip gönder tuşuna basıyor. Sistem aşağıdaki beyanname tiplerini ayrıştırarak oluşturuyor.

  • KDV1 – Katma Değer Vergisi Beyanname 1
  • KDV2 – Katma Değer Vergisi Beyanname 2
  • KDV9015 – Katma Değer Vergisi  Tevkifatı
  • DAMGA – Damga Vergisi Beyannamesi
  • KGECICI – Geçici Kurumlar Vergisi Beyanname
  • KURUMLAR – Kurumlar Vergisi Beyanname

Paylaş:

SON YAZILAR

Çözümler

Bizimle İletişime Geçin

CPM Yazılım

Yerli Yerinde Çözümler

Bizimle İletişime Geçin

CPM Yazılım

Yerli Yerinde Çözümler

Ne Aramıştınız ?

Aklınıza takılan bir soru mu var?

+90 444 81 77