Öztuğ Otomotiv Röportaj

Öztuğ Otomotiv ERP süreçleri ile ilgili ”2008 yılında gelişen iş süreçlerimizin çerçevesinde yetersiz kalan mevcut yazılımımıza alternatif olarak CPM Master Erp’yi tercih ettik. Otomotiv ve yan sanayi sektöründe değişim ve gelişim çok hızlı olduğundan değişen ve gelişen iş süreçlerimizin CPM tarafından hızlı bir şekilde adapte ettik” dedi.

Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

Adım Koray Cas. 1984 yılında Almanya’nın Hameln şehrinde doğdum. Evliyim ve 1,5 yaşında bir kızım var. Eğitimini 14 yaşına kadar Almanya’da aldıktan sonra 1998 yılında ailevi nedenlerden dolayı Türkiye’ye kesin dönüş yaptık. Eğitimimi Uludağ Universitesi Turizm Otel İşletmeciliği bölümü ile tamamladıktan sonra iş hayatına Öztuğ Otomotiv’de planlama sorumlusu olarak 2009 yılında başladım. 5 yıllık tecrübenin ardından Üretim Planlama Müdürlüğü, 8 yılın sonunda Fabrika Müdürü görevini devir aldım.

 Firmanız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Öztuğ Otomotiv AŞ; 1990 yılında iki ortaklı bir firma olarak kurulmuştur. 1988 yılında Bursa’ya yerleşerek öncesinde 2 yıl otomotiv sektöründe çalışan Erol ÇELİK’in kurucu ortaklığında 1990 yılında kurulan şirket; başta otomotiv olmak üzere pek çok sektöre hizmet vererek yoluna devam etmektedir. Plastik, kauçuk, formlu tel parçalar ve bu parçaların üretimi adına, makine, kalıp, fikstür ve aparatlar için özel sistemlendirilmiş kalıphanesiyle Öztuğ Otomotiv; 3 farklı lokasyonda, yüzde yirmisi beyaz yaka olmak üzere toplam 300 çalışana istihdam sağlamaktadır.

Hızlı gelişmekte olan sektör şartlarına en iyi şekilde ayak uydurabilen Öztuğ Otomotiv; AR-GE çalışmalarına verdiği önemle başarısının haklı gururunu yaşamaktadır. Sektörde üretimi en zor parçaların bile üretilip işlenebildiği bir kalıphaneye sahip olan Öztuğ Otomotiv, inovasyon ve otomasyon konusunda müşterilerine hizmet etmeye devam etmektedir.

Adımlarını ve üretimlerini; müşteri beklentileri, istekleri ve memnuniyetini esas alarak gerçekleştiren şirket, kurulduğu günden bu yana kendini geliştirerek, standartların üstünde teknolojisi, yüzde yüz kalite prensibi, müşteri ve güvenilirlik odaklı çalışma anlayışıyla, sektörde yerini yıllardır sağlamlıkla muhafaza etmektedir.

Ana üretim tesisi; Bursa Hasanağa Sanayi Bölgesi’nde ve 8.500 metre kare kapalı alanda olan köklü şirketin diğer iki şubesi de, Bursa Nilüfer Organize Sanayi ve Adapazarı’nda bulunmaktadır. Toplam 12.000 metre kare kapalı alanda üretim ve istihdam sağlayan Öztuğ Otomotiv; sektördeki kendi üretim alanlarında en üst segmentte hizmet vermeye devam edip, müşterilerinin çözüm ortağı olmayı sürdürmektedir. Öztuğ Otomotiv istikrarlı ve başarılı ekibi ve yönetimiyle, 1990 yılından bu yana Türkiye’nin yanı sıra yurtdışına da üretim yapan; gün geçtikçe kendini yenileyen teknolojisi ve değişmez ilkeleriyle, müşterilerine her zaman hizmet vermeye devam edecektir.

 Firmanızın geleceğe yönelik yatırımları nelerdir?

Globalleşen dünyada Pazar payımızı arttırmak ve kalıcı bir yer edinmek en büyük hedefimiz. Bununla birlikte yapmış olduğumuz teknolojik yatırımları çağın tüm gereklilikleriyle güncel halde yaşatmaktadır. 2018 ve 2019 yıllarında Plastik enjeksiyon hat yatırımlarımızı full elektrikli otomasyonlu ve robotik sistemlere yönlendirdik.

 ERP kullanmaya nasıl karar verdiniz?

2008 yılında gelişen iş süreçlerimizin çerçevesinde yetersiz kalan mevcut yazılımımıza alternatif ERP alımına karar verdik. Bu süreçte yaptığımız görüşmeler sonucunda Bursa Çözüm ortağı Pozitif Yazılım ile CPM Master ERP ile yolumuza devam etmeye karar verdik.

 ERP’ye yaptığınız yatırımın kârlı bir yatırım olduğunu düşünüyor musunuz?

Zaman, maliyet ve verimlilik açısından tüm süreçlerimizde çok ciddi iyileştirmeler oldu.

ERP konusunda CPM ile yürüttüğünüz çözüm ortaklığı süreci nasıl gelişti? CPM ‘den geleceğe yönelik beklentileriniz nelerdir?

2008 yılında gelişen iş süreçlerimizin çerçevesinde yetersiz kalan mevcut yazılımımıza alternatif olarak CPM Master Erp’yi tercih ettik. Otomotiv ve yan sanayi sektöründe değişim ve gelişim çok hızlı olduğundan değişen ve gelişen iş süreçlerimizin CPM tarafından hızlı bir şekilde adapte edilmesi.

 CPM’ in iş süreçlerinizde sağladığı en önemli ayrıcalık nedir?

Mevcut yapıdaki anlık durumu net olarak görebilme fırsatı, oluşabilecek olumsuzluklara kesin ve noktasal çözümler üretebilme kabiliyeti, kısaca hatanın yerini aramak yerine çözüm odaklı sürece gitme beceresini kazandık. IATF 16949 sistem gerekliliklerini CPM ve Öztuğ firmalarının ortak çalışması ile tüm süreçlerimizin yönetimi CPM Master sistemine entegre edilmiştir.

CPM iş süreçlerinde devreye aldığınız son proje nedir, size sağladığı faydalar nelerdir?

CPM iş süreçlerimizde devreye aldığımız en büyük projelerimizden biri endüstri 4.0 kapsamında devreye aldığımız Veri İzleme sistemidir.

 Anlık Veri izleme sisteminin firma bünyesinde (Otomasyon, Yazılım, Donanım) kurgulanıp devreye alınması. Endüstri 4.0 kapsamında makinaların online olarak anlık izlenmesi sağlanmıştır.
Üretim sahasında ne oluyor?
OEE ve verimliliğimi nasıl izlerim?
Üretim, duruş, fire oran ve miktarları nelerdir?
Maliyet düşürme, yatırım ve üretim planı için nasıl veri sağlarım?
Firelerin Azaltılması ve Duruşlarınızın Görüntülenmesi,
Firelerinizi ve nedenlerini gerçek zamanlı takibi,
Duruş sürelerinizi ve duruş nedenlerini gerçek zamanlı gözlemlenmesi,
Akıllı fabrika, akıllı üretim , endüstri 4.0,
SDC analiz ve raporlama yetenekleri, uluslararası standartlarda OEE, KPI, Verimlilik hesaplama,
Etkin verimlilik artırıcı çalışmalarınızın olumlu sonuçlarını müşterileriniz, çalışanlarınız ve iş ortaklarınız ile görsel olarak paylaşma imkanı,
Üretim verilerine tek bir yerden erişim sağlanabilmesi,
Üretim ve fire verileri kullanarak gerçekçi bütçeler ve tahminler oluşturulması,
Ürünlerinizin fabrika içindeki rotalarının takibi,
Zaman kayıpları (duruş süreleri ve sebepleri),
Üretim ve stok miktarları,
Üretim verileri (parti no, vardiya, operatör, üretim adedi, üretim hızı, vb.),
Fire adetleri ve nedenleri,
Operatör panelleri yardımı anlık olarak izlenebilmektedir.

Tüm bu süreçler ara bir yazılım olmadan CPM Master Erp içerisinde geliştirilmiştir.

İş dışında hobileriniz var mı?

İş dışında Arabalarla ilgileniyorum, teknolojiyi yakından takip ediyor ve kullanmaya çalışıyorum, ailemle birlikte vakit geçirerek gezmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi seviyorum

Özellikle sevdiğiniz bir mekân ya da şehir diye sorsak ne söylersiniz?

Ege ve Akdeniz bölgelerini eşsiz doğası, sıcak kanlı ve neşeli insanlarından dolayı çok seviyorum.

İş hayatınızdaki vazgeçilmez prensipleriniz nelerdir?

İş hayatımdaki vazgeçilmez prensibim alman disiplini, doğruluk ve dürüstlüktür. Yüce önderimizin belirttiği gibi ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim.

Paylaş:

SON YAZILAR

Çözümler

Bizimle İletişime Geçin

CPM Yazılım

Yerli Yerinde Çözümler

Bizimle İletişime Geçin

CPM Yazılım

Yerli Yerinde Çözümler

Ne Aramıştınız ?

Aklınıza takılan bir soru mu var?

+90 444 81 77